
As a busy momma with two boys and a hungry husband to feed, I’m always looking for ways to save money on organic groceries. Feeding my family healthy, high-quality ingredients is at the top of my priority list— but purchasing these items from the local grocery store can get super expensive. Which is why I’m obsessed with Azure Standard.
I buy my groceries in bulk from Azure Standard to stock my pantry, and it saves me tons of money in the long run. Not only does shopping this way save me money— but it also saves me tons of time, too! Because having a well-stocked pantry that you can always run to when you need an ingredient in a pinch is way better than having to make multiple trips to the grocery store.
What Is Azure Standard?
Azure Standard is a family-owned company that sells organic and non-GMO natural groceries and health products. Buying in bulk off Azure helps you save money and reduce waste by connecting you directly with independent growers and food producers– shortening the cycle and handling of your food!
Azure Standard is free to sign up for, and does weekly, bi-weekly, or monthly drop-offs to local drop-off sites depending on where you are located! All you need to do is sign up, join a delivery drop near you, place your order, meet the truck, and take home your amazing, high-quality foods.
Ever since I found Azure, I’ve been buying pantry staples from them to help stock my pantry with high-quality, organic ingredients. Plus, I save money in the meantime— since Azure Standard’s prices are significantly lower than grocery store prices for the same products.

How to Save Money on Groceries by Buying in Bulk
When cooking from scratch, buying ingredients in bulk is a life saver. I can’t even begin to explain how much money I’ve saved throughout the years making this one simple change. When you buy in bulk, you typically get a huge price cut than if you were to buy products in smaller quantities– which is why this is one of my all time favorite budgeting hacks!
Here are some examples of bulk items I have in my Azure Standard cart right now:
- A 3 lb jar of raw honey for $12.89. A 1 lb jar of raw honey runs for $7-$20 on supermarket shelves!
- A 32 oz bottle of organic coconut aminos for $14.83. A 10 oz bottle of organic coconut aminos runs for $7-$10 on supermarket shelves!
- A 32 oz bottle of organic, cold-pressed avocado oil for $17.28. A 16.9 oz bottle of organic, cold-pressed avocado oil goes for $15-$20 on supermarket shelves!
…and those are just a few of the items I regularly order from Azure Standard to save money and fill my kitchen with staple ingredients that I use all the time.

How I Stock My Pantry With Azure Standard
I always stock my pantry with bulk items from Azure Standard that I know will go to use and not to waste. Some of my favorite staple items to get from Azure Standard include:
- Flours
- Condiments
- Spices
- Oils
- Grains
- Pastas
- Snacks
- Cheeses
- Sweeteners
- Dried Fruit
These are ingredients that I know will come in handy when I need something in a pinch. By purchasing these items in bulk— like flour, cheese, and oil from Azure Standard, you’ll save tons of money in the long run.
Click the link here to start shopping with Azure Standard today, and I promise you won’t regret it!
Want to Learn How to Make Healthy Pantry Staples From Scratch?
Once you start swapping store-bought staples for healthier, homemade alternatives– you won’t ever go back! There is nothing better than creating wholesome meals for your family that are nourishing and delicious! Which is why I created a recipe guide full of healthier versions of your favorite kitchen staples that you and your family will love. Grab a copy today, and fill your kitchen with delicious and simple recipes from scratch!

Did you shop with Azure Standard? Let me know in the comments! And to explore the latest recipes on the blog, check out my recent posts: